erika9903 erika9903
  • 03-03-2020
  • Chemistry
contestada

How may moles are in 145.54 g of SIO2

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 03-03-2020

Answer:

The number of mole is 2.422 moles

Explanation:

To calculate the number of mole, we have to use the formula n = m /Mm

n - moles

m - mass

Mm - molar mass

Let's calculate the molar mass of the compound SiO2

Si - 28.0855

O - 15.999

Note: there are two atoms of oxygen in the compound

Mm of SiO2= 28.0855+ 2* 15.999

= 60.0835g/mol

Now, we calculate the number of moles

n = 145.54g/ 60.0835g/mol

= 2.422mol

Answer Link

Otras preguntas

What did Samuel Adams take a stand for?
The ideas brought by ____________ influenced the religion, government, and education of many West African societies. a. European traders c. Muslim merchants b.
PLEASE HELP I GIVE THANKS
What is an synonym for photosynthesis
The highest tier in cell hierarchy is _____.
Why was Ivan III called "the Great"? A. He unified Russia, took the title of tsar, and rebuilt Moscow's Kremlin. B. He expanded the Russian Empire, freed the se
Of all the plays performed in ancient Greece, how many have been found intact?
Kevin can travel 22 and a half miles in one third hour what is his average speed in miles per hour
What was the Roman forum?
Find the supplement of the given angle. Then draw the two angles as linear pairs. Label each angle with its measure. m angle ABC=72 B will be the vertex