howardmagaretmary howardmagaretmary
  • 03-03-2020
  • Chemistry
contestada

What is the molality of a solution when 0.50 moles glucose is dissolved in 750 g of water?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 03-03-2020

Answer:

0.67mol/Kg

Explanation:

The following were obtained from the question:

Mole of solute = 0.50mol

Mass of solvent = 750g = 750/1000 = 0.75Kg

Molality =?

Molality = mole of solute /mass of solvent

Molality = 0.5/0.75

Molality = 0.67mol/Kg

Answer Link

Otras preguntas

You might need: 2 Calculator AB = Round your answer to the nearest hundredth.
PLEASE HELP ME!! THANK YOU SO MUCH!! EXPLANATION = BRAINLIEST
PLEASEEEEEEEE HELP ME I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTTTTTTTTT
define what inorganic is to me PS: JUST GIVE ME A SIMPLE EXPLANATION NOT SOME LONG HISTORY OF AMERA OR SOMTHIN!
PLSSS HELPPP MEEEE I NEED IT FAST BEFORE 9am PLSS
You are working on your conclusion, but you're having trouble challenging your readers. Which of the following strategies will help you with that? (3 points) Qu
Please help !! I'll give brainlist
a home improvement store charges $20 to rent a small truck for 1 hour . Each additional hour costs $25 . There is also a fuel surcharge of $0.05 for each mile d
EASY BRAINLIEST PLEASE HELP!! -if you answer correctly ill give you brainliest which will give you 100pts- (if you put links or don't answer accordingly im repo
Means creating by putting together different materials