EvianAriel
EvianAriel EvianAriel
  • 03-03-2020
  • Chemistry
contestada

.Convert 350.0 mL at 740.0 mm of Hg to its new volume at standard pressure.

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 03-03-2020

Answer:

340.8mL

Explanation:

The following data were obtained from the question:

P1 = 740.0mmHg

V1 = 350.0mL

P2 = at stp = 760mmHg

V2 =?

Using Boyle's law equation P1V1 = P2V2, we can easily find the new volume as illustrated below:

P1V1 = P2V2

740 x 350 = 760 x V2

Divide both side by 760

V2 = (740 x 350) /760

V2 = 340.8mL

The new volume is 340.8mL

Answer Link

Otras preguntas

When citing, you must provide _______ to tell your readers exactly what information you borrowed from your sources. A. a bibliography page B. your
Why was the American Revolution not accepted???? Give me two reasons why plzzz I will give 100 points
What are the thirty- three errors
What are the thirty- three errors
I need help with this one question. Thanks
An escalator at a mall moves at a pace of 1.6 feet per second. If Kim stands on the escalator as it moves, how long will it take her to travel 80 feet?
Solve for x please.
x+10= 4x-2 whats the value of x
I need help this is confusing! will mark brainliest! Which is the best estimate of x based on rounding the constants and coefficients in the equation to the nea
what is the mass of a cannon ball if a force 2500 N gives the cannon ball an acceleration of 200 m/s squared?