dominickjferris dominickjferris
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

Charles' Law
4. A gas has a volume of 4 liters at 50 °C. What will its volume be in liters) at 100°C?​

Respuesta :

thamimspartan thamimspartan
  • 10-03-2020

Therefore, the volume of the gas at temperature 100°C is 4.62L

Explanation:

Given-

Volume, V1 = 4L

Temperature, T1 = 50°C = 50 + 273K = 323K

Temperature, T2 = 100°C = 100 + 273K = 373K

Volume, V2 = ?

Using Charles law:

V1/T1 = V2/T2

4/323 = V2/373

V2 = 4.62L

Therefore, the volume of the gas at temperature 100°C is 4.62L

Answer Link

Otras preguntas

Binary equivalent of decimal number 170
what are the functions of the sweat and oil glands
what is the farthest distance a human has ever been from earth?
At Jones College, there are a total of 100 students. If 30 of the students have cars on campus, and 50 have bicycles, and 20 have both cars and bicycles, then h
Whats the equation of a circle centered at (7,1) that passes through (-2,10)
Is sky an abstract noun??? X
what is chemical energy?
the resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
What's the formula to perimeter
If 5x^2 - 15x = 0 and x ≠ 0, find the value of x. (A) -10 (B) -3 (C) 10 (D) 5 (E) 3