kmorganhicksMisty1 kmorganhicksMisty1
  • 02-03-2020
  • Chemistry
contestada

What is the specific heat of a substance if 6527 J are required to raise the temperature of a 312 g sample by 15 degrees Celsius?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 02-03-2020

Answer:

1.395J/g°C

Explanation:

The following were obtained from the question:

Q = 6527J

M = 312g

ΔT = 15°C

C =?

Q = MCΔT

C = Q/MΔT

C = 6527/(312 x 15)

C = 1.395J/g°C

The specific heat capacity of the substance is 1.395J/g°C

Answer Link

Otras preguntas

compare and contrast the providers role and the medical assistants role in terms of standard of care
A form of ancient writing in which picture symbols represent sounds
Bianca drove at 60 miles per hour for 1 1/2 hours
A student increases the temperature of a 200^3 cm balloon from 60°C to 120°C. What will the new volume of the balloon be? (Be careful with units.) A) 100 cm^3
The total thickness of two pieces of wood glued together. One piece is 5/7 inches thick and the other is 2/3 inches thick?
In a math class, there are 17 male and 18 female students. Which of the following does NOT represent a ratio of the number of girls in the classroom to the tota
Help me please do it ASAP
MO bisects angle LMN , angle LMO = 6x-22 and angle NMO = 2x +34. Solve for x and find angle LMN.
I need help with this
Jackie has eight goodie bags. She want to put four stickers in each bag? How many stickers does she need to fill all the goodie bags? ​