littlekingme littlekingme
  • 02-07-2016
  • Chemistry
contestada

what the molarity of 2.00 moles of glucose in 4.00L

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 02-07-2016
number of moles = 2.00

Volume = 4.00 L

M = n / V

M = 2.00 / 4.00

M = 0.5 mol/L

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How to know when to use preterite v imperfect.
PLS HELP. HIGH POINTS. DONT SCAM OR PUT LINKSNow that you have worked through a lot of material that includes these basic patterns, and you have compared gramma
A nosotros _____ _____________ tocar la guitarra.
Ava is a high school basketball player. In a particular game, she made some three point shots and some two point shots. Ava made a total of 12 shots altogether
please help solve…….
where does sperm production occur within the testis?
Which fractions have a LCD of 84? A. 3/4, 1/7, 1/6 B. 2/3, 1/6, 1/42 C. 2/27,1/7, 1/3 D. 2/3 1/6 1/7
What figurative language is “openhearted”?
How many days are in December?
Earth orbits Sun a Earth orbits Sun in circular path with the same speed because its total angular momentum is unchanged b Earth orbits Sun in elliptical path