deandraprocassini15 deandraprocassini15
  • 02-03-2020
  • Physics
contestada

If a lever system has an output force (load) of 20 kg and an input force (Effort) of 100 kg, the mechanical advantage of this lever is:
A. 2000

B. 0.2

C. 0.5

D. 5

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-03-2020

Answer:0.2

Explanation:

Load(L)=20kg=20x10=200N

Effort(E)=100kg=100x10=1000N

Mechanical advantage(MA)=?

MA=L/E

MA=200/1000

MA=0.2

Answer Link

Otras preguntas

If the people do not like the effects of the amendments, the amendment can be__________
You want to put $2,000 in a simple interest account. It has a 2.5% annual interest rate. How long will it take you to earn $500 in interest? A-1
what were the causes and consequences of the wall street crash??
Under which circumstance is Congress most likely to pass a bill the president has threatened to veto? The president’s public approval rating is extremely high.
Tahmar knows the formula for simple interest is I = Prt, where I represents the simple interest on an amount of money, P, for t years at r rate. She transforms
Describe the main difference between metaphase I and metaphase II.
Of glucose produces glycogen, the storage form of sugar, found in the liver and muscles
How did alexander hamilton have an influence on bringing the united states to a modern era economically?
Castor brought 6 3/4 small carrot cakes to share with the 26 students in class did Castor bring enough for each student to have 1/4 of a cake? explain your thin
Why did the committee of public safety consider monopoly to be such a serious crime?