felipeneeds5272 felipeneeds5272
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

An unknown sample has a volume of 3.61 cm3 and a mass of 9.93 g. What is the density (g/cm3) of the unknown?

Respuesta :

wagonbelleville wagonbelleville
  • 05-02-2020

Answer:

2.75 g/cm³

Explanation:

given,

Volume of unknown sample, V = 3.61 cm³

mass of the sample, m = 9.93 g

density = ?

We know,

[tex]density = \dfrac{mass}{volume}[/tex]

[tex]\rho= \dfrac{9.93}{3.61}[/tex]

[tex]\rho = 2.75\ g/cm^3[/tex]

Hence, density of the unknown sample is equal to 2.75 g/cm³

Answer Link

Otras preguntas

Which angles of the triangles measure 90°?
Based on reading "Desiderata" and knowing that this word means "the items you needed for an archive to make it useful," what can you conclude was the author's p
Describe the organizational pattern of “don’t forget to save “
Lab safety and lab equipment worksheet answers true or false
Can someone help me with this 4x+6=2x+10
What is the equation of the line containing the points (3, 1), (9, 3), and (27, 9)? A. y = x3 B. y = 3x C. y = x
A hos is which of the following? A community meeting place A type of totem pole A weather charm A form of body art
You are trying to make a 10-digit license plate using only numbers. assuming no numbers can repeat, how would factorial notation help you calculate the total nu
I need help on this question
betty wants to install new carpet in her room the room is 15ft and the width 15ft. if the cost of the carpet is £8per square foot ,what will be the total cost