malloryjackson8769 malloryjackson8769
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

Your electricity bill says 834-kWh of consumption. With this amount of energy, how many 59-W light bulbs can be powered for an average of 7 hours?

Respuesta :

MechEngineer
MechEngineer MechEngineer
  • 05-02-2020

Answer:

2019 light bulbs

Explanation:

So the electrical energy consumed by each 59-W light bulb within 7 hours is the product of the power and time duration

E = Pt = 59 * 7 = 413 Wh or 0.413 kWh

If each light bulb consumes 0.413 kWh, then the total number of light bulbs needed to consume 834 kWh would be

834 / 0.413 = 2019 light bulbs

Answer Link

Otras preguntas

1. The governmental body responsible for interpreting the Constitution is the A. House of Representatives. B. Supreme Court. C. Senate. D. president.
Membrane-bound organelles are not found in the cells of? A) bacteria. B) fungi. C) plants. D) protists.
What did the Monroe doctrine do for the u.s.and europe
Name the lengths of the sides of three rectangles that have a perimeter of 14 units
how do you solve 2z-7< or equal to 1
Round off 1,133,682,501 to the nearest thousand.
What unintended result did Mao’s Cultural Revolution have on China?
7. Which method would be the most efficient to solve the system? y = 1/2x, 2x + 3y = 28 A) graphing B) substitution C) elimination D) distributive
how can goods be easily transported from western Russia to eastern Russia?
A cone has a radius of 8 inches and a height of 12 inches.What is the exact volume of the cone?