abbyswim06
abbyswim06 abbyswim06
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

What is the amount of work done when a force of 10N moves a 20kg mass of 8 meters?

Respuesta :

PSN03
PSN03 PSN03
  • 04-02-2020

Yo sup??

we should know that

work done=force*displacement

W=F.s

F=10 N

s=8 m

therefore

W=10*8

=80 N

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What happens as a result of ion flow at a presynaptic terminal?
What are the signs of high inflation
The red line below is perpendicular to which of the following
PLEASE HELP. 38 POINTS.The Importance of Being Earnest1) Define"bunburying". How does bunburying demonstrate or defy Victorian morals?2)Explain how the differen
Struggling with the following SAT Practice math question: If -4 ≤ 2f+8/-3 ≤ 4/3, which of the following accurately expresses all possible values of f? a. -24 ≤
you have 3/4 yard of felt for a project and you use 1/8 yard. What fraction of a yard of felt do you have left over?
a standard deck of 52 cards contains 4 suits: hearts, clubs, diamonds, and spades. Each suit consists of cards numbered 2 through 10, a jack, a queen, a king, a
The existence of mitochondria within ________ cells is an example of co-evolution as the mitochondria has a different DNA sequence than that of the nucleus in t
Please help me with this question.
x = 2.5 5y + 2x = -10