averyruiz averyruiz
  • 04-02-2020
  • Chemistry
contestada

What volume would be occupied by 12.4 moles of helium gas at STP

Respuesta :

ednorobello92 ednorobello92
  • 04-02-2020

Answer: 277.8 L

Explanation: Use Ideal gas law equation:

PV= nRT

At STP: P= 1atm T = 273 K

V= nRT/ P

= 12.4 moles He ( 0.08205 L.atm/mole.K) ( 273 K) / 1 atm

= 277.8 L

Ver imagen ednorobello92
Answer Link

Otras preguntas

why is it important to keep a microscope at least 10 cm from the edge of thr table?
John needs to make a scale drawing of his school building for art class. If the building is 256.25 meters long, and John scales it down using a ratio of 25 mete
Guys help me please which one is correct I will appreciate it
how do u answer this?
If 200.0 g of glucose is fully converted, what will be the total mass of ethanol and carbon dioxide produced
Alvin wants to fill 70 bottles with petrol. Each bottle is filled approximately 420ml petrol. Estimate the volume, in liter, of petrol needed to fill all the bo
How an atom chemically behaves when it comes into contact with other?
4.07 Litre+1 1/5 litre+0.1litre= milliltrecan someone help me?
​the employees of a company feel that rewards are fairly allocated. this illustrates _____.
How does alcohol affect academic performance? select all that apply?