Sarebear47171 Sarebear47171
  • 03-02-2020
  • Physics
contestada

A car traveling at +7.0 m/s accelerates at the rate of +0.80 m/s2 for an interval of 2.0 s. Find vf .

Respuesta :

Netta00 Netta00
  • 04-02-2020

Answer:

vf=8.6 m/s

Explanation:

Given that

Initial speed u = 7 m/s

acceleration ,a= 0.8 m/s²

time interval ,t= 2 s

The final speed =v

We know

v = u + a  t

vf=final speed

u=initial speed

a= acceleration

t=time

Now by putting the values

vf= 7 + 0.8 x 2 m/s

vf= 7 + 1.6 m/s

vf=8.6 m/s

Therefore the final speed vf = 8.6 m/s.

Answer Link

Otras preguntas

an adult, contracts with Communiserve to purchase, in installments over a period of five years, a very large quantity of services that he will probably never ne
Which of the following is a solution to the equation y = x – 4? (1,5) (-3,7) (6,2) (0,4)
Connections Accademy Questions for spanish Please answer the image 30 pts
Cuban Missile Crisis PROOF OF UNDERSTANDING
How many nitrate ions are in 387.4 grams of calcium nitrate?
I want to know how can I do this poem about my English
Read part of a letter. Sports Central United 1515 Cheyenne Circle Centennial, CO 80115 March 16, 2013 To 10K Participants: Street parking will be prohibited dow
WILL GIVE BRAINLIEST​
) Why is the battleship for Rear Projection sets so thin?
Other Forms of Energy Before Mrs. Hernandez decides what to wear for the day, she wants to know what the temperature is going to be. Which type of energy is mos