johnsonkynnadioxex6j
johnsonkynnadioxex6j johnsonkynnadioxex6j
  • 03-02-2020
  • Chemistry
contestada

If a body with a mass of 4 kg is moved by a force of 20 N, what’s is the rate of acceleration ?

Respuesta :

emilyjean082003 emilyjean082003
  • 03-02-2020

Answer:

The rate of acceleration is 5.

Explanation:

In order to calculate acceleration we need to divide the force by the mass.

Acceleration = net force/mass

In this case, it would be 20/4. Simplify that and we get 5.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following phrases is correctly punctuated? a weeks vacation a weeks' vacation a week's vacation
Specify the domain for the function ƒ(x) = 2x4 + 4x3 + 2x2
This chart shows characteristics of three different types of atoms. Which statement is best supported by the information in the chart? Atom X will donate el
Solve the system of equations. (3x + 4y = 5) (2x - 3y = -8) A)y = -x = 2 B)x = -1, y = 2 C)x = -4, y = 0 D)x = 3, y = -1
Calvin evaluated -2/3 *5 1/6 using the steps below.
Please help me out with this :)
What is the vertex of the graph of y = x² + 4x? (-2, -12) (-2,-8) (-2,-6) (-2,-4)
Whoever answers gets a free bag of doritos with their favorite flavor!!!(and brainliest) Which is a TRUE statement about cancer? A. You can reduce your risk
Cuantos días tiene el año?
What is the measurement of Angle O in parallelogram LMNO. When angle L is (x+40) and angle O is (3x)