danii9073
danii9073 danii9073
  • 03-02-2020
  • Chemistry
contestada

How many atoms are there in 3.64 moles of CH4?

Respuesta :

ednorobello92 ednorobello92
  • 03-02-2020

Answer: 2.19x10²⁴ atoms CH4

Explanation: solution attached:

3.64 moles CH4 x 6.022x10²³ atoms CH4 / 1 mole CH4

= 2.19x10²⁴ atoms CH4

Answer Link

Otras preguntas

The daily rainfall during a two week period in April was: 1, 0.5, 0.3, 0, 0 ,0, 1.2, 3, 0, 1.1, 0.7, 2, 1.3, 2 inches. What was the mode during this two week pe
What is the definition of zygote??
Is $8 to 3 children proportional
In what ways did the spread of christianity islam and modern science give rise to
#39 how do you do this?
plz help me with this
How many elements are found in the chemical formula C3H8O (rubbing alcohol)?
y = 3x x = 25 y = __
true or false: geneva is located in the german part of Switzerland and they speak german there?
What is one evolutionary advantage pteridophytes have over bryophytes?