pres04rainn
pres04rainn pres04rainn
  • 02-02-2020
  • Chemistry
contestada

How many molecules are there in 4.00 moles of sulfur dioxide?

Respuesta :

aaron25010
aaron25010 aaron25010
  • 02-02-2020

Explanation:

4 x 6.02 x 10²³ = 2.41 x 10²⁴

Answer Link

Otras preguntas

Find the product 12x67.50$
What are the first 10 terms of a_n= 2 + 3n ??
Find the area of equilateral triangle (regular 3 gon) with 9 in perimeter
what tribe did they fight?
What are some ways treaties were used to remove the Cherokee and other native american groups from their lands
What is a loan and how do we use it
Need help to change the sentences to an active voice
If 2/3x-1=4,then x= A)15/2 B)8/2 C)13/3 D)10/3
I need help on this question: What do Katniss and the others find outside District 13?
A cone has a diameter of 23 inches and a height of 19.7 inches. Select all of the expressions that could be used to find the volume of the cone in cubic inches?