katelinoco9731 katelinoco9731
  • 01-02-2020
  • Chemistry
contestada

What is the mole fraction of O2O2 in a mixture of 15.1 gg of O2O2, 8.19 gg of N2N2, and 2.46 gg of H2H2

Respuesta :

anfabba15
anfabba15 anfabba15
  • 01-02-2020

Answer:

Mole fraction O₂=  0.43

Explanation:

Mole fraction is the moles of gas/ total moles.

Let's determine the moles of each:

Moles O₂ → 15.1 g / 16 g/mol = 0.94

Moles N₂  →  8.19 g / 14 g/mol = 0.013

Moles H₂  → 2.46 / 2 g/mol = 1.23

Total moles = 2.183

Mole fraction O₂= 0.94 / 2.183 → 0.43

Answer Link

Otras preguntas

Divide ₹200 in the ratio 2:3​
Can variability be determined with the fetoscope? 1) True 2) False
add or subtract to simplify each expression. write the final answer in standard form. (5x - 1) (2x - 3)
how does the author incorporate humour in the story mothers day?( topic mother's day by John Boynton Priestley)​
What are the 3 steps required for hearing?
A recipe requires 2 pounds of flour if a chef wants to triple the recipe how many ounces of flour will he need
Or PPO to hire a guard legally, what does the guard need to process?a. A current guard card, and turn identification that satisfies and I-9 formb. A high school
For a company picnic, Alexandra ordered a box of fresh-baked gingerbread cookies and sugar cookies. She got 88 cookies in all. 44 of the cookies were gingerbrea
what is fossil ???? write
Which table represents this function? X 1 O 2 3 4 O X 1 2 3 4 X 1 2 3 4 X 1 2 3 4 145 6 69 7 y 3 6 9 12 13 y 5 7 9 y 3 8 13 18 y = 5x - 2