miacrabill5393 miacrabill5393
  • 01-02-2020
  • Physics
contestada

A dragster starts from rest and reaches a speed of 62.5 m/s in 10.0 s. Find its acceleration (in m/s).

Respuesta :

wagonbelleville wagonbelleville
  • 01-02-2020

Answer:

a = 6.25 m/s²

Explanation:

given,

initial speed, u = 0 m/s

final speed, v = 62.5 m/s

time, t = 10 s

acceleration = ?

we know,

using equation of motion

v = u + at

[tex]a = \dfrac{v-u}{t}[/tex]

[tex]a = \dfrac{62.5-0}{10}[/tex]

      a = 6.25 m/s²

Hence, acceleration comes out to be equal to 6.25 m/s²

Answer Link

Otras preguntas

What are some things that have been invented or have changed in your life? how have these things affected your life?
Which abiotic factor is necessary for animals to survive in an aquatic ecosystem?
On his first three tests, Hiram got scores of 89, 95, and 90. His final test score brought his median score to 91.5. What was Hiram's final test score?
How to do algebra with negative exponents?
Which writer is generally credited as the inventor of the modern short-story form?
In the following reaction, which element is oxidized and which is reduced?
What is the value of Y
Leah wrote two different fractions with the same denominator. Both fractions were less than one. Can their sum equal one? Can there some be greater than one? Ex
About 120 islands can be found in ____________
2y)(2y + 8) = ? A. 4xy – 16x – 4y2 – 16y B. 4xy + 16x – 4y2 – 16y C. 4xy – 4y2 D. 4xy + 16x + 4y2 + 16y 8…