Horsefarm
Horsefarm Horsefarm
  • 04-01-2020
  • Physics
contestada

Water has a density of 1.0 g/cm3. What is the mass of 10.0 cm3 of water?

Respuesta :

anfabba15
anfabba15 anfabba15
  • 06-01-2020

Answer:

The mass of 10 cm³ of water, is 10 grams

Explanation:

Density of water = 1 g/cm³

Density = Mass / volume

Volume of water = 10 cm³

1 g/cm³ = Mass of water / 10 cm³

10 g = mass of water

Answer Link

Otras preguntas

please help me with this part... will give 20 points <3
Which is an equation of the function graphed below? 33917
what role do proteins play in enabling the enormous amount of DNA in a eukaryotic cell to fit into the nucleus and what are those proteins called?
Simplify 2x-7=0 I think it's x=7/2 (fraction) but I might be wrong
In the previous lesson, you learned about Medieval art. Please see the artifact below and answer the following questions. What can we tell about the owner of th
If humans evolved from monkeys, why are there still monkeys?
How has globalization affected regional thinking at the local and national scales?
32x=5(3x)−6please help me​
name two poor farming practices that affect water supply​
What is -3 3/7 + 2 5/7 =