babymaiyeuem5262 babymaiyeuem5262
  • 03-01-2020
  • Business
contestada

to recieve a 14% return on an investment of 500,000 what would be the required net operating income of the purchased property?

Respuesta :

Xema8 Xema8
  • 03-01-2020

Answer:

70000

Explanation:

Investment = 500000 .00

expected ROI = 14%

ROI = (Operating income / investment ) x 100

operating income = ( ROI x investment )/ 100

= 14 x 500000/100

= 70000 .  Ans

Answer Link

Otras preguntas

What is 2.33 written as a mixed number in simplest form? A. 1002/33 B. 233/100 C. 233/100 D. 2100/33
Which of the following advances in food production were attributed to the Green Revolution of the 1960s and 1970s? A. use of crops for biofuels and bioplasti
I need help!!! Can someone solve this for me!!!
What is the relationship between fractions and decimals?
Question from Campbell Biology Chapter 23: 48) If global warming permits mosquitoes to live at higher altitudes than they currently do, then in which direction
Urie bronfenbrenner characterized his perspective as a(n) __________ model of development.
can you please answer this quickly only number 7 and 8 extra points given take a look
Now I need help pplz
Which type of pollution includes CFCs and smog? Air, land, water or volcanic
PLEASE HELP ! What is the value of the function at x = 3? Enter your answer in the box.