lan2420 lan2420
  • 03-01-2020
  • Chemistry
contestada

What is the number of moles of NaOH in 16.5 mL of 0.750 Molar NaOH?

Respuesta :

gabest692
gabest692 gabest692
  • 06-01-2020

Answer:

0.0165 (L) * 0.750 (mol/L) = 0.0124 mol NaOH in 16.5 mL

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How does Newton's second law apply to basketball?
Declarative command interrogative or exclamatory?He has ten fingers and ten toes.
what is V=LWH for L?
negative acceleration & positive acceleration, what are they?
Write one sentence to describe Geography.
What is the solution of 6x2/3=24
During a magazine review, you scan magazine images and articles to..
How you solve 7p+9=81
how is the shape of an enzyme related to its function?
Round up 47125 to the nearest tens, hundreds, thousands, ten thousands