danielsteele749 danielsteele749
  • 02-01-2020
  • Physics
contestada

A golf club hits a 0.0459 kg golf ball
at rest. Afterwards the ball leaves
at 63.9 m/s. What impulse was
given to the ball?
(Unit = kg*m/s)​

Respuesta :

Pharero Pharero
  • 02-01-2020

Answer:

2.933 kg m/s

Explanation:

impulse = change in momentum

impulse = mass ( final velocity - initial velocity )

              = 0.0459 ( 63.9 - 0 )

               = 0.0459 × 63.9

                = 2.93301 kg m/s

or              = 2.933 kg m/s up to 4 significant figures

Answer Link

Otras preguntas

What is a unit of area with dimensions 1unit x 1unit x 1unit= ?
What is NAFTA? What countries are involved?
What is 10 percent of 80
What is a Vector and a scalar?
How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?
A punch  recipe calls for 3 pints of orange juice does the recipe How many ounces oof oranges juice does it requirew
Why might nations join together to remove trade barriers?
What is a unit of area with dimensions 1unit x 1unit x 1unit= ?
A special form of loose connective tissue that pads and insulates the body and stores fuel reserves is known as (A) epithelial tissue. (B) adipose tissue. (C) f
What is 9-4(2p-1)=45?