joshgifford15 joshgifford15
  • 03-12-2019
  • Physics
contestada

What is the mass of an object traveling at 20 m/s with a kinetic energy of 4000 J?
​

Respuesta :

R0kia
R0kia R0kia
  • 06-12-2019

Answer:

20 kg

Explanation:

Kinetic energy=½*Mass * velocity²

4000= ½* m*20²

8000=400m

m=8000/400

m=20 kg

Answer Link

Otras preguntas

Each of us weighs a tiny bit less on the ground floor of a skyscraper than we do on the top floor. One reason for this is that _____. A. the gravitational fie
Statistics- Click on image to see the 5 questions
julia is weighing several mineral samples for science class. Which unit of measure could she use to record her measurements.
Why were most European trading posts set up on the West African coast? A.Europeans preferred nautical trade to trading across land routes. B.Europeans were ill-
What caused south a erica and africa to change positions? What is a piece of evidence thats supports the theory that south america n africa were once connected
According to the general equation for conditional probability,if P(anb')=1/6 and p(b')=7/12, what is P(A|B'
Ceaser chavez led this group
which food contamination is best prevented by cooking to safe temperatures?
After World War II, why did the Soviet union take over a number of countries to its west?
Tim does a study to determine whether or not cigarette smoking decreases speed in track runners