snowball609 snowball609
  • 03-12-2019
  • Chemistry
contestada

A chemist obtains a 0.300 M solution of HCI and adds 10.0 mL of the HCI to CaCO3 how many moles of HCI did she add?

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 09-12-2019

Answer:

Number of moles = 0.003 mol

Explanation:

Given data:

Molarity of HCl = 0.300 M

Volume = 10.0 mL (0.01 L)

Number of moles of HCl added = ?

Solution:

Formula:

Molarity = number of moles / volume in litter

Number of moles = Molarity ×  volume in litter

Number of moles =  0.300 mol/L × 0.01 L

Number of moles = 0.003 mol

Answer Link

Otras preguntas

When was fire discovered?
what does put your answer in index form mean?
If 1 yard=3 feet and 1 mile=5,280 feet, how many yards are in 5 miles? 79,200 yards 26,400 yards 8,800 yards 352 yards
osha requires employers pay for most required personal protective equipment including
what do readers associate the girl with in the wandering aengus
find the total displacement of a mouse that travels 1.0m north and then 0.8m south.
what is 42+36 rounding each number to near hundred?
If an element has 9 electrons, how many of them will be in the 2nd energy level?
what is -12 as an integer
Besides connecting the eastern United States with the western United States, the Transcontinental Railroad was also instrumental in A) driving a gap through th