bob55157 bob55157
  • 02-12-2019
  • Chemistry
contestada

If 518.0 g sample of a metal has a volume of 2.00mL what is the density of the metal

Respuesta :

sadafsaba71 sadafsaba71
  • 08-12-2019

Answer:

Density of  metal = 259 g/mL

Explanation:

Data Given:

Mass of metal = 518.0 g

Volume of Sugar =  2.00 mL

Density of = ? g/mL

The formula will be used is

                    d = m/v ........................................... (1)

where

d is density

m is the mass

v is the volume

So

put the given values in Equation (1)

d =  518.0 g / 2.00 mL

d = 259 g/mL

Density of  metal = 259 g/mL

Answer Link

Otras preguntas

If 90 percent of a is 44, what is 30 percent of 3a?
Who was the first white explorer to locate the Cumberland Gap? a) Thomas Walker b)Zebulon Pike c) Daniel Boone d) Washington Irving
What was the recurring pattern of israel during the period of the judges? use complete sentences?
What's the definition of antonym
The principal reason that oil and water do not mix even when shaken is that oil molecules
Find the unit rate: 2 2/5 kilometers in 3 3/4 minutes.
Write an equation in point-slope form for the line that passes through the given point with the slope provided. 5. ( -4 , 6 ), m = 8 7. ( 4 , -6 ), m = 1 9. ( -
Why is buying stocks based on speculation a risk?
How did the ideas of popular sovereignty contribute to increased violence in the Kansas-Nebraska territory? a. The Kansas-Nebraska Act held up the precedent est
How do you square root (4x-3)^2+7=39