annagconti annagconti
  • 02-12-2019
  • Chemistry
contestada

2.450 mol Zn in mass in grams

Respuesta :

monna4ligth
monna4ligth monna4ligth
  • 02-12-2019

Answer:

160.181 grams

Explanation:

number of moles=mass÷molar mass

so

  • mass=number of moles ×molar mass = 2.450 × 65.38 = 160.181 grams

(molar mass of zn=65.38)

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x: -3x-3=-3(x+1)
Will mark brainliest for whoever answers ^
which excerpts from Two Kinds are examples of internal conflict?
How high is a stack of library books in one book is one and 3/8 in high the second book is one and 5/6 in high and the third is 2 1/3 in high explain how you so
First time asking a question lol SELECT ONE. Significant differences among countries who faced European imperialism were: amount of control Europeans gained am
Ser una empresa multinacional significa que la empresa tiene instalaciones en varias ciudades en un país. True OR False?
Ice can be considered a mineral.
Answer:(a) Increased by %(b) Increased by %(c) Decreased by %(d) Decreased by %(e) Increased by %(f) Decreased by %GRADE ANSWER
How is the circulation of a fetus different from the circulation of a baby? A. The fetus has blood with no oxygen in it. B. The fetus does not pump blood throug
[Pic] Name a face of the solid.