ChristinaLouis ChristinaLouis
  • 02-10-2014
  • Physics
contestada

What mass of water will fill a tank that is 100.0 cm long, 50.0 cm wide, and 30.0 cm high? Express the answer in grams.

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-10-2014
[tex]calculate\ mass\ from\ formula\ for\ density:\\\\ density=volume*mass\\ mass=\frac{density}{volume}\\\\ volume=width*length*height\\ volume=100*50*30=150000cm^3=0,15m^3\\\\ density\ of\ water=\ 999.9720 \frac{kg}{m^3} \\\\mass=0,15*999.9720=149,9958kg=149995,8grams\\\\ Answer\ is\ :\\water\ which\ weight\ is\ equal\ to\ 149995,8grams. [/tex]
Answer Link

Otras preguntas

which major event most contributed to the spread of islam
Which region has the largest number of the 10 most populous countries within its boundaries?
Talia took the bus from her home to the bank and then walked back to her home along the same route. The round trip took 0.9 hours total. The bus traveled at an
what is the exponent used in cubing a number
In a movie, a character cuts a wire, which stops the countdown timer of a bomb. What does cutting the wire do to the circuit? A.) It opens the circuit so that
Qué es más importante en los diseños de barragán: la naturaleza o la creación humana?
I need help plz. Thank you
A car is traveling with constant velocity. this means that _______.
What is the predominant type of bonding for titanium (ti)?
Which of the following is defined as the location and density of a population in an area? A.)Composition B.)Distribution C.)Dynamics D.) Migration