starwarsgirl22
starwarsgirl22 starwarsgirl22
  • 03-06-2016
  • Physics
contestada

what force is required to accelerate a body with the mass of 15 kilograms at a rate of 8m/s2?

Respuesta :

Tareki
Tareki Tareki
  • 03-06-2016
Force = mass * acceleration
F = 15 *8 = 120 Newton
Answer Link

Otras preguntas

Which substance will combine with oxygen gas to produce a greenhouse gas? a. Na b. S c. H₂ d. Ne e. C
Is STM semantically or acoustically encoded??
which expression is equivalent to x^4-y^4?
why did  the volcano explode
A mouse population starts with 2,000 mice and grows at a rate of 5% per year. The number of mice after t years can be modeled by the equation, P(t)=2000(1.05)^t
Which of the following categories includes the most distantly related organisms? (A) family (B) species (C) class (D) genus (E) order
7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
What challenges did the californios face?
The following statements about carbon dioxide are true EXCEPT a. It can be prepared by the action of acid on CaCO₃ b. It is used in fire extinguishers c. It d
after clicking the start button on your computer screen desktop what option would you then select to examine system components you might want to modify?