brianmason
brianmason brianmason
  • 02-06-2016
  • Chemistry
contestada

How much heat energy is produced by 0.5 Wh of electrical energy

Respuesta :

Hagrid
Hagrid Hagrid
  • 05-06-2016
1 W is equivalent to 1 J/s

So,
0.5 Wh = 0.5 (J/s) (h)

Converting h to s,
0.5 (J/s) (h) (60min/1h) (60s/1min) = 1800J

Thefore,
0.5Wh is 1800J or 1.8kJ of heat energy

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best illustrates using the vertical line test to determine if the graph below is a function of x? The graph is not a function of x because the l
aroma of perfume is solid or liquid or gas?​
How did the settlement-house movement distinguish itself from other urban social-welfare organizations?
2/3+1/3x=2x x=1/2 x=5/2 x=2 x=2/5
please answer this asap :))
Find the slope of the line that passes through each pair of points. Express as a fraction in simplest form. (-2,6), (1,15)
As soon as the doctor csme to the waiting room, the wsiting patients entered the trestment room.(begin with no sooner)​
A blueprint for a building includes a rectangular room that measures 3 inches long and 5.5 inches wide. The scale for the blueprint says that 1 inch on the blue
5. Find the distance between (5,7) and (-3,2)
Can someone help me pls!