ja4zzyswantmegurl
ja4zzyswantmegurl ja4zzyswantmegurl
  • 02-06-2016
  • Physics
contestada

A mass of 8 kg. moves at a rate of 14.3m/ sec. what is the KE developed by the mass

Respuesta :

Tareki
Tareki Tareki
  • 03-06-2016
KE = 0.5 m v^2
= 0.5 * 8 * (14.3)^2
KE = 817.96 joule
Answer Link

Otras preguntas

How ​did “death” characterize the year 1942?
Does rum drinking cause church building?
The expression 1000(1.1)^t represents the value of a $1000 investment that earns 10% interest per year, compunded annually for t years. What is the value of a $
A tree that is x meters tall casts a shadow that is x-35 meters long if the distance from the top of the tree to the end of the shadow is x+5 what is the height
write 90,600,000 in scientific notation
Which of these measures increased significantly during the two decades following the end of World War II? a) interest rates b) birth rate c) inflation rate d)
What are the two parts of a spanish reflexive verb? give three examples?
I'm not sure ic I just leave like since I can't combine
(2x-4)/(x-5)=0 show work (and please explain)
How did the Germans react to the Berlin Wall?