tamwisegamgee tamwisegamgee
  • 02-11-2019
  • Chemistry
contestada

Consider a sample containing 0.740 mol of a substance. How many atoms are in the sample if the substance is lead?

Respuesta :

francesconedved1987
francesconedved1987 francesconedved1987
  • 02-11-2019

Answer:4.45 x10^23 atoms to 2 decimal places

Explanation:

No of moles=no of atoms/Avogadro's

constant

Hence 0.740=no of atoms/6.02x

10^23

So no of atoms=0.740x6.02x10^23 atoms

=4.4548x 10^23 atoms

Answer Link

Otras preguntas

i need some help pls.
∑(n=1)([infinity]) [(3n)/(4n³ + 2)]A) ConvergesB) Diverges
How do i write n=600/p-5 inversed?
-2=7(q+ 2) +3(2q -1) Solve for q
Student test scores are kept on file for: OA. 20 years. OB.6 months. OC. 1 year. OD. 5 years.
The reason most often cited by owners who have been unhappy with the agent who took the listing is failure of the agent to ________.
Have you ever suddenly lost the ability to do something? Maybe you were injured or sick, or missing something you needed. How did you feel about the situation?
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (10, -6); m = -5/8 1. y - 6 = - 5/8 (x - 10) 2. y - 6 = - 5
Help. People have j been submitting blank answers and not helping
You get 77% on your math quiz. You had 100% in your math class before the test. Whats your new grade. 1) 77 2) 88 3) 99 4) 66