haliepowell1 haliepowell1
  • 01-11-2019
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of a 2,000kg car moving at 20 m/s?​

Respuesta :

flowilkinson
flowilkinson flowilkinson
  • 02-11-2019
KE=(1/2)*mv^2
So KE=1/2*2000*20^2
So KE=400000
Answer Link

Otras preguntas

4x^2-28x+49=5 solve the quadratic by completing the square
How do you say" leave me alone" in Spanish
20/10 as a mixed number
Two numbers have a product of 48 and a sum of 19 what are the numbers and how do you know
differentiate benzene and cyclohexane
13 squared? how does it mean and what is the solution?
The outermost tissue of a tree trunk that is 6 feet in diameter would most likely be (A) epidermis (B) cork (C) cortex (D) phloem (E) xylem
what is the difference between closed-end credit and open-end credit
Find the surface area of a rectangular prism with a length of 6.9mm, a width of 8.2mm, and a height of 14mm.
what british policy did american colonists protest at the boston tea party