kpelayo20059
kpelayo20059 kpelayo20059
  • 01-11-2019
  • Physics
contestada

Calculate the acceleration of a car which has the force of 1800N and a mass of 1000kg.

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 01-11-2019

Answer:

a=1.8 m/s^2

Explanation:

F=ma

So

a=F/m

Where F=1800 N, m=1000 kg

a=1800/1000

a=1.8m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

Who created an Imperial Music Bureau? O Hebrews O Romans O Chinese O Egyptians
The County legislature approved its 2020 budget. Revenues from property taxes are estimated to be $800,000. The assessed value of all the property in the county
5w is greater than or equal to -2
what do you say when your mom says What part of "ride the activity bus" are you having trouble with?
Solve and check the following equation. 2m = 4m + 63m =
Find the surface area of the prism. 148 in.2 240 in.2 120 in.2 74 in.2
What eliminated slavery
The local bank offers to pay 6% interest on savings deposits. In a nearby town, the bank pays 1.50% per 3-month period (quarterly). A man who has $3000 to put i
Evaluate [(30 + 6) -32] : 9.2
In what way did Huayna Capac contribute to the decline of the Inca Empire?