085547
085547 085547
  • 01-11-2019
  • Chemistry
contestada

How many grams of Carbon are in sample of 400 grams of Co2?​

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 05-11-2019

Answer:

Mass of carbon = 109.1 g

Explanation:

Given data:

Mass of carbondioxide = 400 g

Mass of carbon = ?

Solution:

Molar mass of carbon = 12 g/mol

Molar mass of CO₂ = 44 g/mol

Mass of carbon in 400g of  CO₂:

Mass of carbon = 12 g/mol/44 g/mol × 400 g

Mass of carbon = 109.1 g

Answer Link

Otras preguntas

what is the importance of october 12 1492
An Olympic swimming pool is 50 meters long. You swim from one end to the other four times.How many meters do you swim?
They__________ with each other and left the house ​
70 miles in 2 hours unite rate
The greater the percentage, the more mitochondria. What is the function of mitochondria? Why do heart cells have a higher percentage of mitochondria than liver
how do figurative language and central ideas express identity in a poem
A stadium has 47000 seats seats sell for $35 in section a $30 in section B and 25 in section c the number of seats in section A equals the total number of seats
How did William Whipple's time at sea contribute to his role in history?​
Given the line segment with C as the midpoint, find the length of the unknown segment.
How did a change in the environment affect life for people in the American Southwest? A. A lack of rain may have caused people to leave the region. B. The deser