nicoleashleyhight21 nicoleashleyhight21
  • 04-10-2019
  • Chemistry
contestada

The density of water is 1.0gcm3 at 4∘C. What is the mass of 15mL of water at this temperature?

Respuesta :

mourfious
mourfious mourfious
  • 07-10-2019

Answer:

15 gram

Explanation:

in one liter

=1000ml = 1000 cm3

so 15 ml = 15 cm3

15 cm3 = 15 gram

Answer Link

Otras preguntas

Graph. y−2=2/3(x+4) Use the Line Tool and select two points to graph the equation. Use the slope and the point provided in the equation.
Thoroughly answer the question below. Use appropriate academic vocabulary and clear and complete sentences. Draw a five level food chain, identifying autotrophs
write as a product of two polynomials. (x-y)^2-a(y-x)
Can i know why other people can delete my question? Because 2 times I sent that question ...​
When living things eat other organisms there is a transfer of energy. Which statement BEST describes this transfer
47:16 How is energy related to the change of state represented by the model? O O Atoms gain energy as a gas changes to a solid. Atoms gain energy as a gas chang
A man observes the top of a tower of 80√3m height from 240m far from the foot of the tower, find the angle of elevation. ​
Is it possible to make muscles thick without gaining weight
Whats the use of the sun?
Which has the thickest texture - one hundred drummers playing the same rhythm at the same time, or four drummers playing four different drum rhythms at the same