nyeanderson15
nyeanderson15 nyeanderson15
  • 02-10-2019
  • Physics
contestada

(1.) An object accelerates from rest with a constant acceleration of 2 m/s2. How far will it have
moved after 9s?

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 02-10-2019

Answer:

81 m

Explanation:

Given:

v₀ = 0 m/s

a = 2 m/s²

t = 9 s

Find: Δx

Δx = v₀ t + ½ at²

Δx = (0 m/s) (9 s) + ½ (2 m/s²) (9 s)²

Δx = 81 m

Answer Link

Otras preguntas

Read the following excerpt from The Jungle Book by Rudyard Kipling. "How little! How naked, and—how bold!" said Mother Wolf, softly. The baby was pushing his wa
please help!!!! Florence knits 3 centimeters of scarf each night. Write an equation that's shows the relationship between the nights x and the length knit y.​
How many moles of Na2SO4 are present in 426.12 grams of Na2SO4? (5 points) Group of answer choices 2 3 5 6
3x = y + 2 solve the equation for y.
How many solutions does the system have? { y = − 7 x + 8 y = − 7 x − 8 ⎩ ⎪ ⎪ ⎨ ⎪ ⎪ ⎧ ​ y=−7x+8 y=−7x−8 ​
Evalute n/6 +2 when n = 12​
If you have 40.0 g HCl and 40.0 g NaHCO3, do you have the same number of moles of each?
Read the passage from History of the United States, by Charles and Mary Beard. As necessary to mechanical industry as steel and steam power was the great market
which type of document usually describes the basic structure, functions, and powers of a government? a. constitutionb. resolutionc. proclamationd. treaty​
What is the percent composition of the element hydrogen in the compound methane CH4