ANGELFUENTES115 ANGELFUENTES115
  • 02-10-2019
  • Physics
contestada

27. Find the acceleration of a particle moving with a con-
stant speed of 8 m/s in a circle 2 m in radius.​

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 02-10-2019

Answer:

32 m/s²

Explanation:

Centripetal acceleration is:

a = v² / r

Given v = 8 m/s and r = 2 m:

a = (8 m/s)² / (2 m)

a = 32 m/s²

Answer Link

Otras preguntas

As a component of the marketing plan, the executive summary Multiple Choice is a concise affirmation of the firm’s long-term purpose. is the primary influence o
Solve for x x to the power of 2 = 49
why do your feet stink
Describe the difference between collaboration and plagiarism as they relate to academic integrity.
What is one way that the government impacts your life each day?
Which statement accurately describes humidity? O Humidity is a measure of dew in the air. O Colder air promotes more evaporation. O Cold air holds more moisture
What is the solution to the equation One-third (x minus 2) = one-fifth (x + 4) + 2? x = 12 x = 14 x = 16 x = 26
Give a picture about real- life situation illustration percentage and decimals
You travel down the highway at a steady rate of 75 mph (33.53 m/s)  for a total of 25 minutes, calculate how far you traveled in meters
explain the importance of vetrinary doctor​