bethanydavidson4707 bethanydavidson4707
  • 05-09-2019
  • Engineering
contestada

A tank contains 500 kg of a liquid whose specific gravity is 2. Determine the volume of the liquid in the tank.

Respuesta :

Netta00 Netta00
  • 09-09-2019

Answer:

[tex]So\ the\ volume\ of\ liquid\ = 0.25\ m^3[/tex]

Explanation:

given that

Mass m = 500 kg

Specific gravity = 2

[tex]So\ density\ of\ liquid\ =2000 \frac{kg}{m^3}[/tex]

We know that

mass = density x volume

So by putting the values

mass = density x volume

500 = 2000 x volume

[tex]So\ the\ volume\ of\ liquid\ = 0.25\ m^3[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

0.00000000213 in scientific notation
When viewing a cork through his homemade microscope, Robert Hook discovered small compartments that he called _____. boxes cells prokaryotes eukaryotes
Earthworms have ____ muscles that help them move.
Who was John F. Kennedy's opponent in the 1960 presidential election? a. Dwight Eisenhower b. Richard Nixon c. Lyndon Johnson d. Gerald Ford
What did john Locke believe?
Which of the following is true about acids? a. Acids give foods a bitter taste. b. Aqueous solutions of acids conduct electricity. c. Acids have a pH value g
What issues did the new nation of Texas face?
2 fractions have the same denominator. Which is the greater fraction: the fraction with the greater numerator or thr lesser numerator
During REM sleep, dreaming a. never occurs. c. occurs and is accompanied by increased heart rate. b. causes night terrors. d. usually stops.
Does magma form deep beneath earth's surface?