adrianvxx1252 adrianvxx1252
  • 04-09-2019
  • Physics
contestada

A low-power microprocessor consumes 5 mA at DC. How many electrons flow through the power wiring per second?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 08-09-2019

Answer:

Explanation:

time, t = 1 second

i = 5 mA = 0.005 A

Charge of one electron, e = 1.6 x 10^-19 C

Charge, q = i t

q = 0.005 x 1 = 0.005 C

Number of electrons in one second = total charge / charge of one electron

[tex]\frac{0.005}{1.6 \times 10^{-19}}=3.125 \times 10^{16}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Needing to find the answer to this question attached. Thank you
What does "There's no way you can want to do away with injustice unless you want to do away with all of it" means?
convert this fraction to a decimal 1/200​
find the sum of the first 8 terms of the geometric sequence 2,4,8,16,.. (with solution) PA HELP PO THANKYOUU
Match the vocabulary term to it's definition.
Find the slope between (-4,9)and(-2,8)
If, in a recursive solution, function A calls function B which calls function C, this is called ________ recursion. indirect three function call direct continuo
(PICTURE PROVIDED) A: 1 unit B: 2 units C: 3 units D: 4 units
The government form that provides notice to the alien of the pending immigration removal charges filed against him/her is called:
The tangent line to the graph of $y=g(x)$ at $x=4$ has equation $y=-3x 11$. What is the equation of the tangent line to the graph of $y=g(x)^3$ at $x=4$?.