juliestaten6258 juliestaten6258
  • 04-09-2019
  • Business
contestada

A company's balance sheet shows: cash $26,000, accounts receivable $32,000, equipment $54,000, and equity $74,000. What is the amount of liabilities?

Respuesta :

Dryomys Dryomys
  • 09-09-2019

Answer: $38,000

Explanation:

Given that,

Company's balance sheet shows that,

Cash = $26,000

Accounts receivable = $32,000

Equipment = $54,000

Equity = $74,000

Liabilities = Cash + Accounts receivable + Equipment - Equity

                = $26,000 + $32,000 + $54,000 - $74,000

                = $38,000

Therefore, the amount of liabilities is $38,000.

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST AND MORE POINTS! The story comes from "El Delantel Blanco"
how did the effects of world war 2 help shape different goals in the soviet union and the untied states?​
cuantos metros de encaje se necesita para el borde del un mantel circular que tiene 50 cm de radio
What are the three parts of observation ?
What’s 20004 plus 547253
What is fertilization in the process of reproduction? A. The formation of a placenta B. The joining of an egg and a sperm C. Sexual intercourse D. Diploid cell
write the following ratio in the simplest form1/2:3/5
If B=bald b=hairy C=color blind c=normal vision describe the Phenotype
Salim took an interest inventory when planning his career path. Read his description of the inventory. Which two phrases reveal his interests? I took an intere
Someone please help me