Questmask777
Questmask777 Questmask777
  • 03-09-2019
  • Chemistry
contestada

1) A block of aluminum has a mass of 40.5
grams. If the density of aluminum is 2.7 g/mL,
what is the volume of this block?
​

Respuesta :

BielBR BielBR
  • 03-09-2019

Answer:

15 ml

Explanation:

[tex]\frac{40,5}{y}=\frac{2,7}{1}[/tex]

2,7y=40,5

y=40,5/2,7=405/27= 15ml

Answer Link

Otras preguntas

Identify two examples of foods that contain high amounts of each of the following macromolecules: carbohydrates, lipids, and proteins.
AWARDING BRAINIEST TO THE FIRST RIGHT ANSWER PLEASE EXPLAIN TO ME HOW TO SOLVE THIS QUESTION
evaluate the expression when a=5.a² - 17​
Which is a component of John Dalton’s atomic theory? The ratio of atoms in a compound can vary. The atoms of a single element differ. An atom is a small particl
Type a digit that makes this statement true. 2,592,76 is divisible by 2.
pls help me ppl aren't answering plssssss
explain why (a+b)^2 = a^2+b^2 if and only if a=0 or b=0
Find the area of quadrilateral ABCD with vertices A(0, 4), B(4, 1), C(1, -3), and D(-3, 0). 20 square units 25 square units 5 square units 5 5 s q u a r e u n i
What is the most common way sandstone is weathered?
plz help to solve it​