johhnyappleseed4376 johhnyappleseed4376
  • 03-09-2019
  • Engineering
contestada

What is the MINIMUM capacity, in kW, required to heat 1,000 cfm (472 L/s) from 65°F (18.3°C) to 95°F (35.0°C)? A. 2 B. 10 C. 20

Respuesta :

fabianb4235
fabianb4235 fabianb4235
  • 09-09-2019

Answer:

B.10Kw

Explanation:

use this formula

Q=V*ρ*Cp*(T2-T1)

Q=power

V=volume flow

ρ=density                  for air ρ=1.225kg/m^3

Cp=especific heat             for air  Cp=1.005 KJ/(kgK)

T2=final temperature

T1=initial temperature

Q=0.472*1.225*1.005(35-18.3)=9.7Kw≈10Kw

Answer Link
jacoblovelace
jacoblovelace jacoblovelace
  • 06-02-2020

B. would be the correct answer, let me know if im wrong

Answer Link

Otras preguntas

find the diameter of a circle whose circumference is: 1.) 110m​
take a factor out of the square root √(3x^3/16)
What is software security?
What might Document C and Document D both suggest about why some Senators opposed the Treaty of Versailles?
Pada gambar berikut ini, titik M adalah titik singgung ruas garis PS pada lingkaran yang berpusat di O. Jika besar ∠ = 20°, maka ∠ = ⋯ °.
correct 0·0066574 to 3 significant figure.​
Three forces, F₁, F2 and w, act on point O as shown in the diagram below. 3.1 BO N 3,3 60 0 Define the term resultant of forces. AF₂ 58 N (2) .​
find the volume of the cone shown below
Based on the diagram, which statement is accurate A AB = BC B AD = AC C AC > AD D AD > AC
(9-6i)m =9 - 6i What is m? A) 0 B) 1 C) 9+6i D) -9+6i