abby18682
abby18682 abby18682
  • 01-09-2019
  • Chemistry
contestada

A block of metal has a mass of 0.0694 kg. It displaces 3.6 mL of water. What is it’s density in g/cm^3

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-09-2019

Answer:

19.28 g/cm^3 to the nearest hundredth.

Explanation:

The volume of water displaced = the volume of the metal.

density = mass / volume

0.0694 kg = 0.0694 * 1000

=  69.4 g.

Density = 69.4 / 3.6

= 19.28 g/cm^3.

Answer Link

Otras preguntas

What is NAFTA? What countries are involved?
a gasoline pump delivers 4 2/5 gallons of gas per minute. how many minutes will it take to fill a gas tank that holds 16 1/2 gallons?
John Marshall's Supreme Court decisions in the early 1800's did all of the following, except...a.) increase the power of the federal government over the statesb
if y is the principal square of root 5,what must be true
what were some of the problems that led to the rise of dictators in germany ,italy ,and japan?
Can anyone help me with turning fractions into decimals 2 1/2
What is 10 percent of 80
If a+b=6 and a-b = 4, what is the value of 2a + 3b?
rewrite the expression without using a negative exponent 6m^-2
How Do Clownfish Catch Their Food?