mani87 mani87
  • 01-08-2019
  • Chemistry
contestada

how many molecules of O2 are in 153.9 g O2?

Respuesta :

Photon013
Photon013 Photon013
  • 01-08-2019

Answer:

2.895*10^24

Explanation:

mass of Oxygen give = 153.9g

molar mass of O2 molecule = 16*2=32g/mol

n= mole

To find the mole

n= mass/ molar mass

n= 153.9/32

n=4.81mol.

To find the number of molecules of o

Nm= number of molecule

Nn = Number of mole

NA = number of Avogados

Nm= Nn * NA

Nm= 4.81 *6.02*10^23

Nm= 2.895*10^24

Answer Link

Otras preguntas

How many NH3 molecules are produced by the reaction of 4.0 mol of Ca(OH)2 according to the following equation: (NH4)2SO4 + Ca(OH)2 → 2 NH3 + CaSO4 + 2 H₂O
scientist wants to estimate the puffin population on puffin island
what types of animals exist in the third trophic level of an aquatic ecosystem​
Finally, it was time for me to leave.
The radius of a semicircle is 3 kilometres. What is the semicircle's perimeter?
6. A(n) O acquired trait common trait inherited trait combined trait * is passed on from parents to offspring.​
does Spain have organizational culture (explain pls)​
find the smallest number by which 84 must be multiplied to make a perfect square?​
The mapping diagram shows a function R(x)
1. Explain why testosterone can improve performance in sport.2. Describe the role of oestrogen in the menstrual cycle.​