jstpeachy46743 jstpeachy46743
  • 01-08-2019
  • Physics
contestada

If a wave has a wavelength of 4.5 meters and a period of 0.007 second, what’s the velocity of the wave?

Respuesta :

rokettojanpu
rokettojanpu rokettojanpu
  • 01-08-2019

v = fλ

v = velocity, f = frequency, λ = wavelength

f = 1/T

f = frequency, T = period

v = fλ = λ/T

Given values:

λ = 4.5m, T = 0.007s

v = 4.5/0.007

v = 643m/s

Round to 2 significant figures:

v = 640m/s

Answer Link
homegondal6 homegondal6
  • 02-04-2020

Answer:

v = I ⁄ T  

v= 4.5  ⁄ 0.007  

v = 642.9 m/s

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How many 3 digit numbers have at least one 3 as a digit
Tomas factored the polynomial completely. What is the value of C? 3x^4 – 18x^3 + 9x^2 –54x Ax(x^2 + B) (x + C) C = ?
More math XD Oml :3 :3 :D XD I NEED 20 CHARACTERS
Last month Jordan received a promotion and became a manager he now earns the same amount as Serena how much more money does he earn per hour now that he is mana
in the fraction 3/5 which statement best describes the denominator
what is one way europeon nations transformed the landscape of asia
How does the domain affect the range in a function?
Yellow is dominant to green. What is the genotype for a hybrid yellow seed?
long division with work shown 985÷7
One way to inscribe an equilateral triangle in a circle is to first inscribe