timothytomas9764 timothytomas9764
  • 05-07-2019
  • Physics
contestada

What is the reactance of a capacitor at a 8.0 μF frequency of 56.0 Hz?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 09-07-2019

Answer:

35.55 ohm

Explanation:

C = 80 micro farad

F = 56 hertz

Reactance

Xc = 1 / (2 × pi × F × C)

Xc = 1 / ( 2 × 3.14 × 56 × 80 × 10^-6)

Xc = 35.55 ohm

Answer Link

Otras preguntas

How did the Compromise of 1850 impact the borders of the New Mexico territory?
Yolanda is planning out her square vegetable garden, One side 6 feet. How can I represent the area with exponents?
Paragraph on climate change
f(x)=4x+2 What is the value of f(3) ?
Which of the following is NOT an accomplishment of the Han Dynasty?a. Sundial b.Seismograph c. Wheel​
hi? how do you say hi in german? here's all the points​
Help! Question in pic.
A jobless recovery means that gross domestic product (GDP) decreases while there is no increase in employment. gross domestic product (GDP) decreases while ther
Allison drove home at 58 mph, but her brother Austin, who left at the same time, could drive at only 40 mph. When Allison arrived, Austin still had 90 miles to
Which of the following is the graph of f(x) = -0.5 x + 31 -2?