AlexGaming2807 AlexGaming2807
  • 05-07-2019
  • Physics
contestada

At what frequency will a 31.0 mH inductor have a reactance of 637.0 Ω?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 10-07-2019

Answer:

3272.4 Hz

Explanation:

L = 31 mH

XL = 637 ohm

XL = 2 π f L

f = XL / (2 π L)

f = 637 / ( 2 x 3.14 x 31 x 10^-3)

f = 3272.4 Hz

Answer Link

Otras preguntas

Which is the closest antonym for the word violate? A Respect B Renew C Reside D Relent
can someone please help me
What are the planets?
which of the following are rays on line c?
water in a cup and a kettle can have the same temperature even though the quantities are different . give reasons​
In colonial America, different regions specialized in different crops. Which of the following is the main result of this specialization? (4 points) a Trade betw
A sinusoidal electromagnetic wave from a radio station passes perpendicularly through an open window that has area of 0.500 m2 . At the window, the electric fie
Founders should be wary of crowdfunding sites like Kickstarter, because these efforts require founders to give up large ownership stakes to a large number of co
48(13/24) multiply 48 and 13 over 24
what is the difference between a square root and dividing by 2?