andiegirl1219 andiegirl1219
  • 04-07-2019
  • Physics
contestada

A tree is 257 ft high. To the nearest tenth of a meter, how tall is it in meters? There are 3.28 ft in 1 m.

Respuesta :

Blacklash
Blacklash Blacklash
  • 09-07-2019

Answer:

Height of tree = 78.35 meters.

Explanation:

We have

          1 meter = 3.28 feet

That is

          [tex]1 ft = \frac{1}{3.28}=0.3048m[/tex]

Here height of tree = 257 ft

Height of tree = 257 x 0.3048 = 78.35 m

Height of tree = 78.35 meters.

Answer Link

Otras preguntas

2+3=8, 3+7=27, 4+5=32, 5+8=60, 6+7=72, 7+8=???????? SOLVE IT IF YOU CAN
Clarence brought 5 rolls of color film and 4 rolls of black - and - white film for his camera for a total of $24.00. The black - and - white cost $1.50 per roll
3x-150=1778. Help me please I need help bad
Please help me solve the equation3x+10y=487x+4y=54
Why does a bike get heavier when it rusts???Very confussed, I cant find anything on the internet :( please help
which is an example of a physical change* metal rusting*silver tarnishing* water boiling* paper burning
The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
A person sees a ball and kicks it, in part because of actions of the nervous system. Using the parts of the nervous system listed bellow, describe the path of n
Evaporation: Large amounts of water evaporates from the Earth's ________, _______, __________ every day. The water vapor (evaporation) becomes part of the _____
I would like to know if 2 kg is greater or less then 1500 g