Allenbarnett64531 Allenbarnett64531
  • 04-07-2019
  • Physics
contestada

A 5601 turn, 9.1 cm long solenoid carries a current of 18.2 Amperes. What is the magnetic field inside this solenoid?

Respuesta :

Blacklash
Blacklash Blacklash
  • 09-07-2019

Answer:

Magnetic field = 1.41 T

Explanation:

Magnetic field of solenoid, B = μnI

μ = 4π x 10⁻⁷N/A²

Number of turns per meter, [tex]n=\frac{N}{L}=\frac{5601}{9.1\times 10^{-2}}=6.15\times 10^4turns/m[/tex]

Current, i = 18.2 A

B = μnI = 4π x 10⁻⁷ x 6.15 x 10⁴ x 18.2 = 1.41 T

Magnetic field = 1.41 T

Answer Link

Otras preguntas

Question 1 What is the importance of teamwork? Explain its significance at the workplace.
Meaning of . Try to repair before you consider replacement of:​
Content marketing is intended to attract potential buyers by building a strong brand reputation through online content, including:
1 paragraph of What few changes did the Council of Trent bring to Western European music. Find the answers on pages 5 and 6 of "Chapter 10 Part 2”
How is Joseph Brant portrayed in the press?
what does it mean legally???
I NEED HELP WITH MATH QUESTION PLEASE HELP ME NO LINKS !!!
Solve: 2x^2 -x >15 Show your work.
Why is personal finance dependent upon your behavior?
What is the two-layer membrane surrounding the nucleus that controls what materials go into and out of the nucleus?