quirozleslie6346 quirozleslie6346
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

The rms speed of an oxygen molecule (O2) in a container of oxygen gas is 650 m/s. What is the temperature of the gas?

Respuesta :

JemdetNasr JemdetNasr
  • 09-07-2019

Answer:

542.06 K

Explanation:

v = rms speed of oxygen molecule = 650 m/s

M = molecular mass of the oxygen molecule = 32 g = 0.032 kg

R = universal gas constant = 8.314 J/(mol K)

T = temperature of the gas

Rms speed of oxygen molecule is given as

[tex]v = \sqrt{\frac{3RT}{M}}[/tex]

[tex]650 = \sqrt{\frac{3(8.314)T}{0.032}}[/tex]

T = 542.06 K

Answer Link

Otras preguntas

which statement best explains the distinction between the roles that dna ligase and restriction enzymes perform in a dna cloning experiment?
how to connect xbox one controller
how many bowel movements a day is normal
when to take a pregnancy test
The question below refers to the selection “A Valediction: Forbidding Mourning.” According to the speaker, the lovers' souls "endure . . . an expansion" (lines
what is the site of leaf attachment to a stem
which of these are a concept of romantics valued? A.imperialism B.idleness C.industrialism D.innocence
which term describes a mechanism by which the internal conditions of an organism are kept at set values without regard to the external conditions?
About 60.7% of eligible voters voted in the election. What decimal is equivalent to 60.7%?
what time does shabbat start in ny