angelinailiff2748 angelinailiff2748
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

A falling baseball has an acceleration of magnitude 2.1 m/s2. What is its acceleration in feet per second squared?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 06-07-2019

Answer:

6.889 ft/s^2

Explanation:

1 m = 3.28 feet

So, 2.1 m/s^2 = 2.1 × 3.28 ft/s^2

= 6.889 ft/s^2

Answer Link

Otras preguntas

Answer plsI have no idea what to do with this.
A pitcher could hold two-twelfths of a gallon of water.If Roger filled up nine pitches,how much water would he have?
A number s is subtracted from 7. When the result is divided by 3, the quotient is 2. What is the number?
Being emotionally healthy helps us to be socially healthy. True False
The important points that are given to prove the main point are essential _____.
greatest possible error for 11 1/8 oz
Suppose that a cyclist began a 364 mi ride across a state at the western edge of the​ state, at the same time that a car traveling toward it leaves the eastern
If a system has exactly one solution it is called _______________.
In the 1980s, which disease received more attention and research money after a memorial quilt was created to honor those who had died from it breast cancer
verify seca(1-sina)(seca+tana)=1